dąbrowa górnicza straż 128 baner centrum adm.jpeg7d4238a9c3ca7a866fc66d3dcf0cf798
Aktualności Portal Informator Wydarzenia Mapa strony Galerie
grafikaborder
Nasze Miasto o akcji "Gdzie parkujesz? Ludzi nie szanujesz?!"
04/04/2013
Dominik Gordon
 
 
 
 

Dąbrowa Górnicza: Straż Miejska rozpoczęła kontrole miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych

2013-04-02, Aktualizacja: wczoraj 08:02

 

 

Gdzie parkujesz? Ludzi nie szanujesz!? Żółtą naklejkę na szybie samochodu z takim właśnie tekstem może znaleźć każdy kierowca, który w Dąbrowie Górniczej zaparkuje auto na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych.
1/4
W mieście ruszyła bowiem ogromna kampania, która ma przypomnieć wszystkim, gdzie wolno zostawiać swoje auta. Strażnicy miejscy wzięli się także weryfikację miejsc, zarezerwowanych dla niepełnosprawnych, bo okazało się, że panuje w tym względzie całkowita dowolność. Koperty malowane są kolorem żółtym, niebieskim, pojawią się też bliżej nieokreślone graficznie znaczki, mające wskazywać na miejsce dla niepełnosprawnych kierowców. 
Partnerem akcji jest dąbrowskie Stowarzyszenie Neuron Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym. 

– To spory kłopot. Takie miejsca są rzeczywiście źle oznakowane, nie w takich wymiarach jak powinny. A kierowcy? Kiedy zwracamy im uwagę, że nie powinni tu zostawiać aut, często kłócą się jeszcze z nami, gestykulują. Dlatego postanowiliśmy włączyć się w tę akcję. W kwietniu i maju będziemy jeździć wspólnie ze strażnikami miejskimi. Mamy nadzieję, że kierowcy zmienia swoje przyzwyczajenia, coś trzeba robić – podkreśla Bogdan Zandecki, szef dąbrowskiego Neuronu. 

Na widocznej z daleka, dużej naklejce widnieje także napis: „Straż Miejska informuje, że ujawniła wykroczenie. Dziś informuje, jutro nie daruje”. A to oznacza, że parkowanie auta na miejscu dla osoby niepełnosprawnej jest równoznaczne z 5 pkt karnymi oraz mandatem w wysokości 500 zł. Na razie takich restrykcji właściciele czterech kółek jeszcze nie muszą się obawiać. 

– Nasza akcja ma charakter prewencyjny. Chcemy uświadomić kierowcom, że zajmowanie miejsc na kopertach ogranicza samodzielność i aktywność osób niepełnosprawnych.
j

 

A tak się akurat składa, że samochody, które tam parkują to często duże, drogie auta, a dla ich właścicieli liczy się tylko to, by mieć jak najbliżej na zakupy. To nie jest w porządku – mówi Dominik Gordon ze Straży Miejskiej, inicjator i koordynator akcji. – Generalnie słabo oznakowane są w mieście dla niepełnosprawnych kierowców. Brakuje białych linii, a tylko taki kolor może być używany do ich wytyczania. Nie żółty, który obowiązuje tylko np. w czasie zmiany organizacji ruchu, remontu jezdni. Uczulaliśmy na to właścicieli sklepów, marketów, podczas marcowych spotkań – dodaje. 

Wydzielonych miejsc dla niepełnosprawnych brakuje np. na parkingu przed Halą Widowiskowo-Sportową Centrum. W sumie dąbrowscy strażnicy miejscy okleili naklejkami już kilkanaście samochodów. Mają ich jednak przygotowanych aż 2 tysiące, więc na pewno nie zabraknie. 

A o tym, że akcja rzeczywiście zaczyna przynosić efekty świadczą przykłady. Przed świętami wielkanocnymi ze strażnikami miejskimi objechaliśmy tuż przed południem kilka zatłoczonych zazwyczaj parkingów, m.in. przed Centrum Handlowym Pogoria przy ul. Sobieskiego, Kauflandem w dzielnicy Gołonóg, a także przy miejskich ulicach. Dzień wcześniej przed biblioteką miejsca dla niepełnosprawnych zajęte były przez nieuprawnionych do tego kierowców. Wtedy wszystkie trzy były wolne. Podobnie było przed marketami. Jeden samochód bez wystawionych za szybę dokumentów, poświadczających niepełnosprawność, znaleźliśmy na ul. Okrzei. Na jego tylnej szybie pojawiła się naklejka. 

– To bardzo dobry pomysł, bo rzeczywiście wielu kierowców parkuje gdzie popadnie. Na chodnikach, na miejscach dla niepełnosprawnych. Widzę to, bo mieszkam koło banku przy ul. Kościuszki – przyznaje Stanisław Konieczny. 

Wkrótce akcja strażników miejskich obejmie także kolejne dąbrowskie osiedla i inne budynki użyteczności publicznej. Warto mieć się więc na baczności i przestrzegać przepisów. 

 

Źródło materiału: Dziennik ZachodniPIOTR SOBIERAJSKI
Wyślij link mailem
Powrót
PDF
Drukuj
Zgłoś
nieścisłość
Walidacja W3CXHTML 1.0 i CSS 3.0