dąbrowa górnicza straż 128 baner centrum adm.jpegcd0a6b7b21f5d82dcb5f87e07d3a62bf
Aktualności Portal Informator Wydarzenia Mapa strony Galerie
grafikaborder
Dziennika Zachodni na temat akcji: Gdzie parkujesz? Ludzi nie szanujesz?!
04/04/2013
Dominik Gordon
 
 
 
 

Parkujesz na kopercie dla niepełnosprawnych? Strażnik Cię zawstydzi i ukarze

Data dodania: 2013-03-28 08:13:10 Ostatnia aktualizacja: 2013-03-28 08:48:25

Dziennik Zachodni

Piotr Sobierajski

Parkujesz na kopercie dla niepełnosprawnych? Strażnik Cię zawstydzi i ukarze

Wczoraj objechaliśmy miasto w poszukiwaniu kierowców parkujących auta na kopertach. Towarzyszył nam m.in. strażnik miejski Robert Dzikowski. Ten opel stał na ul. Bandrowskiego (© piotr sobierajski)

"Gdzie parkujesz? Ludzi nie szanujesz!?" - żółtą naklejkę na szybie samochodu z takim właśnie tekstem może znaleźć każdy kierowca, który w Dąbrowie Górniczej zaparkuje auto na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych. W mieście ruszyła kampania, która ma przypomnieć wszystkim, gdzie wolno zostawiać swoje auta.Wspólnie ze strażnikami objechaliśmy wczoraj kilka parkingów, m.in. przed Centrum Handlowym Pogoria, Kauflandem. Sprawdzaliśmy, czy kierowcy zajmują miejsca przeznaczone dla aut ludzi niepełnosprawnych. Niemal od razu trafiliśmy na kierowcę, który zaparkował swoje auto na miejscu dla niepełnosprawnych na Kościuszki w śródmieściu. Czy nie było mu wstyd, że utrudniał życie niepełnosprawnym? 

- To przez pośpiech i roztargnienie.

 

Załatwiałem pilną sprawę służbową, ale już odjeżdżam.

Będę się teraz pilnował - zapewniał nas mocno zawstydzony pan Wojciech. 


Jeszcze we wtorek przed biblioteką miejsca dla niepełnosprawnych szczelnie zajęte były przez nieuprawnionych do tego kierowców, którzy zobaczyli na autach naklejki. Wczoraj wszystkie trzy były wolne. Jeden samochód bez wystawionych za szybę dokumentów, potwierdzających niepełnospraw-ność, znaleźliśmy też na ul. Okrzei, ale kierowcy nie było w pobliżu. Na jego tylnej szybie pojawiła się naklejka. Wkrótce akcja strażników miejskich obejmie także dąbrowskie osiedla. 

Na widocznej z daleka, dużej naklejce widnieje także napis: "Straż Miejska informuje, że ujawniła wykroczenie. Dziś informuje, jutro nie daruje". A to oznacza, że parkowanie auta na miejscu dla osoby niepełnosprawnej jest równoznaczne z 5 pkt karnymi oraz mandatem w wysokości 500 zł. Na razie strażnicy tylko ostrzegają. 

- Chcemy uświadomić kierowcom, że zajmowanie miejsc na kopertach ogranicza samodzielność i aktywność osób niepełnosprawnych. A tak się składa, że samochody, które tam parkują to często duże, drogie auta, a dla ich właścicieli liczy się tylko to, by mieć jak najbliżej na zakupy. To nie jest w porządku - mówi Dominik Gordon ze Straży Miejskiej, koordynator akcji

Strażnicy miejscy wzięli się też za weryfikację miejsc, zarezerwowanych dla niepełnosprawnych, bo okazało się, że panuje tu całkowita dowolność. Koperty malowane są kolorem żółtym, niebieskim, pojawiają się też bliżej nieokreślone graficznie znaczki, mające wskazywać na miejsce dla niepełnosprawnych kierowców. Często brakuje wydzielonych dla niepełnosprawnych miejsc, np. na parkingu przed Halą Widowiskowo-Sportową Centrum. 

Partnerem akcji jest dąbrowskie Stowarzyszenie Neuron Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym. - Te miejsca są rzeczywiście źle oznakowane, nie w takich wymiarach jak powinny. A kierowcy? Kiedy zwracamy im uwagę, że nie powinni tu zostawiać aut, często kłócą się jeszcze z nami, gestykulują. Dlatego postanowiliśmy włączyć się w tę akcję z naklejkami. Mamy nadzieję, że kierowcy zmienią swoje przyzwyczajenia - podkreśla Bogdan Zandecki, szef Neuronu. 

Wyślij link mailem
Powrót
PDF
Drukuj
Zgłoś
nieścisłość
Walidacja W3CXHTML 1.0 i CSS 3.0