dąbrowa górnicza straż 128 baner centrum adm.jpeg02ffea752528565b5b39c40c74ef2588
Aktualności Portal Informator Wydarzenia Mapa strony Galerie
grafikaborder
forumogrodnicze.info
Uwaga na naciągaczy!
22/07/2016
Lucyna Stępniewska
3231
 
 
 
 

 W ostatnich dniach, od mieszkańców Ząbkowic i Strzemieszyc, otrzymaliśmy kilka sygnałów dotyczących osób, które powołując się na Urząd Miejski, informują o obowiązku podświetlenia numeru swojej posesji i oferują taką usługę. Dementujemy – działania te nie są firmowane przez urząd i są zwykłym naciąganiem.


O sprawie została powiadomiona policja, która obecnie prowadzi postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Podobne sytuacje mają też miejsce w Siewierzu oraz w Lędzinach.

 

Najwięcej sygnałów dotarło z ul. Hallerczyków w Ząbkowicach oraz ul. Warszawskiej w Strzemieszycach. Z informacji zgłaszanych przez mieszkańców wynika, że „po domach chodzi kobieta, która przestawia się, że jest z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Informuje o obowiązku (do 10 sierpnia) montażu na budynku podświetlonego numeru. Koszt wykonania tabliczki to 70 zł."

 

Dementujemy: Przedstawiciel firmy, który chodzi po dąbrowskich posesjach i nakłania mieszkańców do instalowania nowego, podświetlonego numeru – nie działa z polecenia Urzędu Miejskiego. Nikt z mieszkańców nie musi i nie ma obowiązku montować nowego numeru posesji. Nie ma żadnego przymusu ze strony miasta i narzuconego terminu. Domy, posesje powinny być oznakowane, ale nie muszą mieć podświetlanego numeru.


Każdy dom, posesja powinien mieć naniesiony numer na budynku, a gdy ten jest oddalony, numer powinien znaleźć się na bramie wjazdowej, ogrodzeniu. Gdy go nie ma, strażnicy miejscy mogą (powinni – zgodnie z prawem) nałożyć grzywnę na właściciela posesji. Jak potwierdzili nam przedstawiciele dąbrowskiej Straży Miejskiej sytuacje z brakiem numeru się zdarzają, ale do tej pory nikt z mieszkańców nie dostał mandatu, kończy się na upomnieniu i przypomnieniu o takim obowiązku. Sami mieszkańcy powinni mieć też świadomość o niedogodnościach wynikających z jakichś nieprzewidzianych zdarzeń losowych: wypadków, choroby, pożaru itp. Nie oznakowany dom utrudnia dojazd karetkom pogotowia, pojazdom straży pożarnej czy policji, dezorganizuje pracę listonoszy.


Na każdym właścicielu posesji ciąży obowiązek zastosowania się do tych przepisów, jest to zresztą w jego interesie. Urząd Miejski nie wnika, jak dom zostanie oznakowany, z jakich materiałów wykonany zostanie numer i jak zamontowany. Jest to tylko i wyłącznie decyzja właściciela. Nie ważne jest też, czy tablica będzie podświetlona czy nie.

Wyślij link mailem
Powrót
PDF
Drukuj
Zgłoś
nieścisłość
Posterunek wodny 2014.jpg78372f8bbce0af1d0034d13c96667e31
etap1 mniejszy.jpg1db8af9c320f11fdb4cc21ea9fee6948
Walidacja W3CXHTML 1.0 i CSS 3.0